MUSIKERBRON – ett nytt projekt av Sveriges Orkesterförbund
Hurra – SOF har fått projektmedel från Arvsfonden för det 3-åriga projektet ”Musikerbron”, som startar hösten 2025. Läs mer nedan.
Projektets sammanfattning
Ett projekt för unga musiker, 15-25 år, som saknar anknytning till orkester. Vi vill skapa modeller och material som hjälper målgruppen att hitta och trivas i fritidsorkestrar. Allt för många unga som spelat ett instrument en längre tid, tex på kulturskolan, har svårt att efter denna period hitta socialt sammanhang att fortsätta musicera i. Att fortsätta odla sin hobby stärker livslust, utvecklar individen på flera plan och bidrar till en stabil samhällsstruktur. Idag vilar ansvaret att hitta orkestersammanhang helt på individen. Vi vill ta ett ansvar och utveckla metoder som stöttar och underlättar. Detta skulle innebära att fler fortsätter spela, orkestrars rekrytering förbättras, vi bidrar till hälsofrämjande fritid för många ungdomar över hela landet. Ungdomar är aktiva i pilotarbetet, genom utformning, påverkan, utbildning och aktiviteter.
Spridning sker genom digital plattform, tryckt material och film, förbundets medlemstidning, sociala medier och inte minst genom att ungdomar får kunskap och support för att själva kunna agera mentor till nya ungdomar som söker orkestrar.
Huvudmålgrupp
Ungdomar 15–25 år. Unga musiker som saknar anknytning till orkester. T.ex. i stadiet efter att ha deltagit inom kulturskola eller högre musikutbildning. Alla kan eller vill inte hålla på med idrott. För dessa ungdomar kan möjligheten till fortsatt musicerande i ett socialt sammanhang göra stor skillnad för hälsa och utveckling.
Vad vill vi göra?
Många ungdomar som lärt sig spela ett orkesterinstrument inom kulturskolan och/eller högre musikutbildning, men sen växt ur verksamheten av åldersskäl, har svårt att hitta in i någon fritidsorkester för fortsatt musicerande. De som utvecklat en hög musikalisk nivå men vill satsa på en annan yrkeskarriär än musik har ofta svårt att hitta sammanhang för sitt musicerande. Det är samtidigt av vikt att kunna fortsätta spela i ett sammanhang, då musiken är av mycket stor betydelse för social samhörighet, hälsa och välmående.
Många av våra ungdomar inom SOF upplever ett glapp mellan sina förväntningar vad gäller svårighetsgrad, repertoar, delaktighet med mera kontra vad vuxenorkestrarna själva erbjuder eller förväntar sig. Sveriges Orkesterförbund vill utveckla metoder för att bättre kunna koppla ihop det ideella orkesterlivet med dessa ungdomar. Detta är av stor vikt ur hälsoperspektiv för ungdomarna, det skulle stärka återväxten och därmed säkra det ideella musiklivets fortlevnad. Där orkestrar saknas som kan matcha ungdomarnas behov vill vi starta nya orkestrar och utbilda ungdomarna i föreningsliv.
Mer info kommer då projektet startar!